Brazylijski korpus piechoty morskiej rozważa modernizację gąsienicowych pojazdów amfibijnych AAV7A1/CLAnf. Jeśli plan się urzeczywistni, prace obejmą dwadzieścia dwa transportery opancerzone AAVP-7A1, dwa wozy dowodzenia AAVC-7A1 i dwa wozy zabezpieczenia technicznego AAVR-7A1.

Obecnie brak jest szczegółów na temat zakresu potencjalnej modernizacji. Prawdopodobnie będzie to kontynuacja przedsięwzięcia sprzed dwóch lat, gdy z zakładów BAE Systems w stanie Pensylwania do portu Sepetiba dostarczono dwadzieścia pojazdów, w których w wyniku modernizacji do standardu RAM/RS zwiększono szybkość i niezawodność – wymieniono silnik i układ przeniesienia napędu, a także wzmocniono zawieszenie.

Pojazdy służą w Corpo de Fuzileiros Navais od 1986 roku. Znajdują się na wyposażeniu kompanii pojazdów gąsienicowych Batalionu Transporterów Opancerzonych (Batalhão de Blindados), mającego koszary w São Gonçalo, w regionie metropolitalnym Rio de Janeiro-Niterói.

Corpo de Fuzileiros Navais brał udział we wszystkich konfliktach zbrojnych w historii brazylijskiej wojskowości. Obecnie rozmieszczony jest zarówno na wybrzeżu, jak i w Amazonii i Pantanalu w głębi kraju. Transportery regularnie wykorzystywane są do udzielania pomocy ludności w trakcie klęsk żywiołowych.

Oprócz Brazylii AAV7 używany jest przez piechotę morską wielu państw, między innymi Japonii, Tajlandii, Tajwanu i Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Argentyna kupi Strykery

(armyrecognition.com)

Ministério da Defesa