Nie awaria instalacji tlenowej, ale brawura pilotów była przyczyną wypadku samolotu szkolnego T-45C Goshawk należącego do amerykańskiej marynarki wojennej. O wypadku informowaliśmy w październiku 2017 roku, a teraz został opublikowany raport komisji dochodzeniowej.

W raporcie opisano kulturę pracy w eskadrze VT-7, w której pozwalano pilotom na latanie bardziej ryzykowne niż zawarte w programie szkolenia pilotów US Navy. Ponadto dowództwo jednostki nie pilnowało, aby szkolenie przebiegało zgodnie z obowiązującym sylabusem.

W czasie feralnego lotu, którego celem było wyrobienie czujności w locie na małej wysokości, trzydziestojednoletni instruktor, kapitan Patrick Ruth był nonszalancki, zbyt pewny siebie i leciał zbyt agresywnie na małej wysokości bez pełnej świadomości danych pilotażowych. Postawa instruktora wpłynęła na zachowanie kursanta, porucznika Wallace’a Burcha, który przyjął równie agresywne nastawienie.

Według raportu kapitan Ruth przekroczył zatwierdzone minima bezpieczeństwa, co przejawiało się między innymi w agresywnym pokonywaniu grzbietów górskich i zwrotach w trakcie zniżania poniżej minimalnej dopuszczalnej wysokości 150 metrów.

Chwilę przed wypadkiem instruktor powiedział Burchowi, że zejdą z prostej ścieżki zatwierdzonej do szkolenia, żeby polecieć zgodnie z rzeźbą terenu. Ruth zszedł na małą wysokość, prezentując technikę lotu, a następnie przekazał stery kursantowi nakazując mu wykonanie ciasnego zwrotu w prawo. Jednak w tym momencie samolot leciał za nisko i zbyt wolno w stosunku do wznoszącego się stromo terenu przed dziobem. W efekcie samolot uległ przeciągnięciu, a zanim załoga zorientowała się w sytuacji, było za późno na katapultowanie.

Po zakończeniu dochodzenia dowództwo marynarki przeprowadziło audyt we wszystkich jednostkach szkolnych, upewniając się, czy szkolenie prowadzone jest zgodnie z wymogami bezpieczeństwa.

Zobacz też: Progres przy modernizacji T-45

(stripes.com)

US Navy / Lt. Cmdr. Gabe Pincelli