Według informacji zdobytych przez tygodnik Der Spiegel Arabia Saudyjska jest zainteresowana kupnem w Niemczech transporterów opancerzonych Boxer. Doniesienia te wywołały, kolejną już w ostatnim czasie, burzę wokół eksportu niemieckiego uzbrojenia.

Zdaniem tygodnika Saudyjczycy są zainteresowani kupnem kilkuset transporterów; złożyli już nawet oficjalne zapytanie w tej sprawie, które było przedmiotem tajnego posiedzenia Federalnej Rady Bezpieczeństwa, jakie miało mieć miejsce 26 listopada. Niemiecki rząd odmówił skomentowania tych doniesień. Der Spiegel informuje, że największe zainteresowanie Saudyjczyków dotyczy wersji przystosowanej da walki w terenie zurbanizowanym. Wywołało to oczywiście protesty opozycji, która obawia się użycia wozów do tłumienia zamieszek.

Jak pokazuje sprawa sprzedaży Leopardów 2, eksport uzbrojenia wywołuje w Niemczech silne kontrowersje, zwłaszcza na lewicy. Pomimo tego w ubiegłym roku niemieckie koncerny sprzedały uzbrojenie za 5,4 miliarda EUR. Wśród klientów znalazły się wzbudzające kontrowersje państwa jak: Algieria, Arabia Saudyjska czy Algieria. Dane za ten rok nie są jeszcze znane, ale jak podaje Der Spiegel, do listopada Berlin wydał zezwolenia na transakcje o wartości co najmniej 3,3 miliarda EUR. Zdaniem Jana van Akena z lewicowej partii Die Linke, niemieckie koncerny zbrojeniowe już zarobił ponad 800 milionów EUR więcej niż w ubiegłym roku.

Boxer jest kołowym transporterem opancerzonym opracowywanym na potrzeby armii niemieckiej i holenderskiej. Od lipca ubiegłego roku 5 wozów pierwszej serii produkcyjnej przechodzi próby bojowe w niemieckim kontyngencie w Afganistanie.

(spiegel.de, welt.de)

RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach