Siły zbrojne Botswany zakupiły drugi w ciągu dwóch lat lekki samolot transportowy C212. Samolot nosi oznaczenie Z10, co oznacza, że należy do Eskadry Transportowej.

Zakupiony przez Botswanę samolot jest używany. Wyprodukowano go w 1999 roku dla Surinamu, gdzie służył jako morski samolot patrolowy. W tym celu był wyposażony w radar Bendix RDR-1500 i dwa podskrzydłowe zbiorniki paliwa. Z powodu braku pieniędzy na jego utrzymanie został wraz z drugim samolotem tego typu sprzedany amerykańskiej spółce Fayard Enterprises z Wake Forest. Radar został usunięty, ale dodatkowe zbiorniki paliwa pozostały.

Botswana w 2018 roku kupiła jeden z tych samolotów, a teraz drugi. Oba mają bardzo mało wylatanych godzin. Według dostępnych informacji w momencie zakupu pierwszy samolot miał wylatanych około 500 godzin, a drugi w czasie publikowania ogłoszenia o wystawieniu na sprzedaż – jedynie 164 godziny.

Lotnictwo transportowe Botswany składa się z trzech C-130B, dwóch C212, dwóch CN235, dziesięciu BN-2 i pięciu Cessn Skymasterów.

Zobacz też: Botswana kontynuuje współpracę z Pilatusem

(defenceweb.co.za)

Enrique Freire, Creative Commons Attribution 2.0 Generic