W Stanach Zjednoczonych pozytywnie przetestowano zestaw JDAM dołączony do bomby atomowej B61. JDAM to przyłączany do klasycznych bomb swobodnie opadających system, składający się ze skrzydeł i odbiornika GPS pozwalający razić cele z większej odległości i z dużą dokładnością. Wyposażona w zestaw JDAM bomba będzie mogła szybować przez około siedemdziesiąt kilometrów, a jej dokładność trafienia zwiększy się ze 150 do 30 metrów. Dzięki temu do zniszczenia bunkra wystarczy głowica nuklearna o mocy trzydziestu kiloton, zamiast dotychczasowych 150 kiloton. Oznacza to mniejsze zanieczyszczenie atmosfery i mniejsze zniszczenia uboczne.

Bomba B61 JDAM jest zabezpieczona przed oddziaływaniem impulsu elektromagnetycznego. Przystosowanie zestawów naprowadzających do użycia na bombach atomowych nie było bardzo skomplikowane, bo te ostatnie mają konstrukcję podobną do klasycznych bomb, na których stosowany był do tej pory JDAM. Zmodernizowane bomby będą mogły być używane na bombowcach strategicznych B-52 i B-2 oraz samolotach taktycznych F-15, F-16, F-35 i Tornado.

Jednocześnie ciągle trwa modernizacja samych głowic B61, których elektroniczne i chemiczne komponenty wymagają wymiany ze względu na wiek.

(strategypage.com, fot. United States Department of Defense, SSGT Phil Schmitten)

Departament Obrony / SSGT Phil Schmitten