Nurkowie minerzy estońskiej marynarki wojennej usunęli bombę lotniczą zalegającą na dnie Bałtyku na drodze budowanego gazociągu Balticconnector. Bomba o wagomiarze około pięćdziesięciu kilogramów została zdetonowana na głębokości mniej więcej czterdziestu metrów.

Bomba została wykryta na północ od zatoki Lahepere w czasie badania dna przez cywilne przedsiębiorstwo sprawdzające trasę przyszłego gazociągu. Operację nurkową przeprowadzono z pokładu okrętu dowodzenia i wsparcia Wambola, który jest wyposażony między innymi w komorę hiperbaryczną i odpowiednie zaplecze medyczne wymagane przy operacjach nurkowych na tak dużych głębokościach. Wcześniej w tym roku z trasy gazociągu usunięto również dwie miny morskie pochodzące z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Długi na 150 kilometrów Balticconector połączy systemy przesyłu gazu Estonii i Finlandii w 2020 roku. Ponad połowa długości gazociągu będzie przebiegać po dnie morza.

Od czasu odtworzenia estońskiej marynarki wojennej formacja ta wykryła i zneutralizowała ponad 1250 sztuk różnego rodzaju amunicji zalegającej na dnie morza. Większość stanowiły torpedy, miny morskie i bomby lotnicze pochodzące z obu wojen światowych. W większości przypadków do realizacji takich zadań wykorzystywane są niszczyciele min.

Zobacz też: Mściciele wysadzają rurociąg w stanie Akwa Ibom

(rr.ee)

Maciej Hypś, Konflikty.pl