W czasie targów w Farnborough odbył się oficjalny debiut samolotu szkolno-bojowego M-346FT (Fighter Trainer). Jest to rozwinięcie samolotu szkolno-treningowego, którego konstrukcja pozwala na łatwą modernizację do wykonywania zadań bojowych.

Na M-346FT zamontowano szeroki wachlarz czujników i systemów zbierania danych do wypełniania misji bliskiego wsparcia i obrony powietrznej, łącze przesyłu danych, system samoobrony, systemy rozpoznawcze i celownicze oraz bogaty wybór uzbrojenia. Otwarta architektura pozwala wzbogacić samolot o kolejne rozszerzenia zgodnie z życzeniem klienta. Do tej pory z samolotem zintegrowano bomby GBU-12, GBU-49, GBU-38, Mk-82, Lizard 4, a także zasobniki z działkami i niekierowanymi pociskami rakietowymi, naprowadzane na podczerwień rakiety powietrze–powietrze, zasobniki rozpoznawcze i dodatkowe zbiorniki paliwa.

Dotychczas zamówiono sześćdziesiąt osiem sztuk M-346 w wersji szkolno-treningowej. Samoloty znalazły bądź znajdą się na wyposażeniu sił powietrznych Włoch (osiemnaście sztuk; zobacz też: Aeronautica Militare kupuje więcej Masterów), Singapuru (dwanaście), Izraela (trzydzieści) i Polski (osiem). Został także wybrany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale umowa nie została jeszcze sfinalizowana.

(Informacja prasowa Leonardo; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl