Podczas gdy pierwszy lotniskowiec typu Queen Elizabeth (na zdjęciu) szykuje się do ostrej pracy ze swoją nową grupą lotniczą, bliźniaczy Prince of Wales może się pochwalić sukcesem innego rodzaju. Royal Navy ogłosiła, że bojowe centrum dowodzenia drugiego lotniskowca jest już gotowe do uruchomienia, i to dwa miesiące przed czasem.

Prace nad przygotowaniem centrum dowodzenia do działania prowadzili wspólnie inżynierowie i technicy z Aircraft Carrier Alliance oraz personel Royal Navy. 28 sierpnia oficjalnie przekazano ten przedział załodze lotniskowca. Od chwili jego uruchomienia będzie można mówić o formalnym uzyskaniu przez Prince of Wales niejakiego potencjału bojowego, chociaż do faktycznego osiągnięcia gotowości minąć musi jeszcze kilka lat. Lotniskowiec zostanie przyjęty do służby najprawdopodobniej w 2020 roku.

W sumie we wnętrzu HMS Prince of Wales znajduje się ponad 3000 przedziałów, z których każdy jest osobno przekazywany personelowi Royal Navy. Drugie centrum dowodzenia – pomost nawigacyjny – uruchomiono i przekazano załodze już wcześniej.

Zobacz też: Brak funduszy na fregaty typu 31

(informacja prasowa)

PO Arron Hoare / UK MOD / Crown copyright 2018