BAE Systems otrzymało zlecenie na produkcję i dostawę pięciu uniwersalnych dział Bofors 40Mk4 kalibru 40 milimetrów dla okrętów Marinha do Brasil. Najnowszą wersję Boforsów Brazylijczycy zamontują na kutrach patrolowych typu Macaé. Realizacja kontraktu ma przebiegać bardzo sprawnie: produkcja rozpocznie się natychmiast, zaś dostawy w 2016 i trwać będą do 2018 roku. Pewien procent części i podzespołów wyprodukowany zostanie w Brazylii i tam też nastąpi ich ostateczny montaż. Potem zaś seria testów. W powyższych sprawach BAE Systems będzie współpracować z brazylijską spółką Ares Aeroespacial e Defesa (Ares).

– Wszechstronność nowej armaty Bofors 40Mk4 kalibru 40 milimetrów i amunicji jest atrakcyjna dla naszych klientów na całym świecie – powiedziała Lena Gillström, dyrektor zarządzający systemami uzbrojenia BAE Systems. Dodała również, że obecny kontrakt pokazuje silną pozycję szwedzkiego koncernu jako wiodącego dostawcy broni dla marynarek wojennych państw obu Ameryk.

W ciągu ostatnich czterdziestu lat BAE Systems sprzedał brazylijskiej marynarce wojennej, piechocie morskiej i armii blisko sto sztuk uniwersalnych dział Bofors, a także wiele tysięcy sztuk używanej przez nie amunicji. Co więcej, programowalną, wielofunkcyjną amunicja 3P produkuje się lokalnie od 1999 roku. Oprócz Brazylii z uniwersalnych armat Bofors 40Mk4 kalibru 40 milimetrów korzystają marynarki wojenne Japonii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Estonii, Urugwaju, Indonezji i Malezji.

Nowa uniwersalna armata Bofors 40Mk4 kalibru 40 milimetrów waży około dwie tony metryczne, 1,5 tony mniej niż poprzedniczka, co oznacza, że może być używana przez mniejsze jednostki nawodne. To z kolej umożliwia dostęp do znacznie szerszego rynku. Szybkostrzelność szacuje się na trzysta pocisków na minutę. Ostrzeliwanie celu może być prowadzone w sześciu różnych trybach działania, w tym przy wykorzystaniu amunicji programowalnej 3-P. Lufa o długości siedemdziesięciu kalibrów podnosi się w zakresie od –20 do +80 stopni, jej żywotność wynosi do pięciuset strzałów. Maksymalny zasięg prowadzenia ognia wynosi 12,5 kilometra.

(navyrecognition.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)