Boeing i holenderskie ministerstwo obrony podpisały umowę na modernizację sześciu śmigłowców transportowych CH-47 Chinook do standardu F. W ten sposób Holandia ujednolici swoją flotę tych śmigłowców. Dostawy mają się rozpocząć w 2021 roku.

Ujednolicenie floty pozwoli na oszczędności eksploatacyjne, logistyczne i szkoleniowe. Głównym elementem modernizacji jest digitalizacja kokpitu i wyposażenie śmigłowców w zintegrowany automatyczny cyfrowy system kontroli lotu. Wspólny system awioniczny pozwoli także na integrację holenderskich maszyn z innymi ich użytkownikami w NATO i ułatwi współdziałanie w czasie misji połączonych.

W 2016 roku Holandia zamówiła czternaście nowych CH-47F. Jeśli te same śmigłowce zostaną wybrane w Niemczech na następców CH-53G, oba państwa będą mogły nawiązać ścisłą współpracę w tym obszarze – podobnie jak w wypadku wojsk pancernych – co pozwoli na dalsze oszczędności i bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów.

Obecnie około 900 Chinooków jest używanych przez niemal dwadzieścia państw. Stany Zjednoczone planują utrzymać je w uzbrojeniu do połowy lat sześćdziesiątych. Przy obecnym tempie produkcji wynoszącym trzy śmigłowce na miesiąc, czas oczekiwania na dostawę wynosi około trzech lat od podpisania kontraktu. W tym roku swoje pierwsze Chonooki otrzymają Indie, a nad ich zakupem zastanawia się także Izrael.

Zobacz też: Modernizacja holenderskich AH-64 do standardu Guardian

(Military Technology ILA Berlin Official Show Daily Day 3)

Airwolfhound, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic