Boeing pozwał duńskie ministerstwo obrony za odmowę ujawnienia materiałów z przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe. Amerykańska firma chciała dowiedzieć się, w jaki sposób były porównywane wszystkie samoloty startujące w przetargu zakończonym zwycięstwem F-35.

– Upłynęło już niemal pól roku, od kiedy poprosiliśmy o dokumenty, a ministerstwo nie odpowiedziało – powiedział Tom Bell odpowiedzialny w Boeingu za globalną sprzedaż i marketing.

Wybierając F-35 i przystępując do programu JSF, Dania odrzuciła kandydatury F/A-18 Super Horneta i Eurofightera. Boeing uznał, że przetarg był przeprowadzony nieprawidłowo i niesprawiedliwie i w związku z tym złożył do duńskiego ministerstwa obrony wniosek o wgląd w materiały przetargowe związane z porównywaniem myśliwców i ostatecznym wyborem zwycięzcy.

Amerykański producent protestował już w tej sprawie w ubiegłym roku, zaraz po ogłoszeniu przez Danię zakupu dwudziestu siedmiu F-35. Nowe samoloty zastąpią F-16, które mają zostać wycofane w latach 2020-2024.

(defenseworld.net)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Ignacio D. Perez