W tym tygodniu na waszyngtońskiej Sea-Air-Space Exposition Boeing ujawni nową wersję projektu znanej już od kilku lat koncepcji myśliwca szóstej generacji oznaczonego F/A-XX. Bezogonowa, dwusilnikowa maszyna ma być stworzona w dwu wersjach: załogowej i bezzałogowej.

Eksperci zwracają uwagę na usterzenie poziome w układzie kaczki, które uchodzi za rozwiązanie wręcz szkodliwe dla samolotu tworzonego w myśl koncepcji stealth. Zaskakuje też umiejscowienie kokpitu w wersji załogowej, sprawiające, że pilot miałby znacznie ograniczoną widoczność do tyłu. Pod względem możliwości oferowanych przez płatowiec, silniki, radar i uzbrojenie boeingowski F/A-XX ma być jednak najlepszym samolotem wielozadaniowym w światowych arsenałach, zdolnym zarówno do prowadzenia walki powietrznej, jak i niszczenia wszelkiego rodzaju celów naziemnych i nawodnych.

Jeżeli projekt zostanie zatwierdzony do produkcji, F/A-XX wejdzie do służby w latach 30. Zastąpi wówczas w szeregach US Navy szybko się starzejącą flotę kontrowersyjnych myśliwców F/A-18E/F Super Hornet i samolotów walki radioelektronicznej EA/18G Growler. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas inne amerykańskie wytwórnie lotnicze przedstawią własne koncepcje F/A-XX; Northrop Grumman na przykład pracuje od dwóch lat nad demonstratorem bojowego bezpilotowca X-47B.

(flightglobal.com)