Prezes Boeinga James McNerney przyznał, że jego przedsiębiorstwo chętnie rozpocznie produkcję myśliwców F/A-18E/F Super Hornet w Indiach, jeżeli tamtejsze wojska lotnicze zdecydują się na zakup tych maszyn. Deklaracja ta padła dzień po spotkaniu McNerneya z premierem Indii Narendrą Modim.

Gotowość do produkcji Super Hornetów w Indiach doskonale wpasowuje się w promowaną przez rząd Modiego politykę Make in India. Może więc stać się poważnym argumentem na rzecz F/A-18 w zrestartowanym programie MMRCA.

– Jest dla mnie oczywiste, że Indie są zainteresowane kolejnymi myśliwcami – tłumaczył McNerney, nawiązując do złożonego już przez Nowe Delhi zamówienia na Rafale’e (którego realizacja znów się przeciąga ze względu na spory w kwestii offestu). – Jakiekolwiek będą dalsze losy tej sprawy, Boeing będzie dysponował myśliwcem zdolnym spełnić [indyjskie] wymagania.

Warto pamiętać, że Boeing niedawno odniósł w Indiach sukces na niwie śmigłowcowej. Po kilkuletnich negocjacjach udało się dopiąć sprzedaż Chinooków i Apache’ów. McNerney nie ukrywa, że liczy na dalsze zacieśnianie współpracy z Indiami.

(hindustantimes.com; fot. US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Ignacio D. Perez)

U.S. Navy / Ignacio D. Perez