Boeing zwrócił się do amerykańskiej administracji z prośbą o zgodę na sprzedaż myśliwców F-15EX do Indii. Najnowsza wersja Eagle’a miałaby uczestniczyć w nowym przetargu na myśliwiec wielozadaniowy dla indyjskiego lotnictwa.

Boeing zarzuca sieć szeroko, bowiem F-15EX startowałby razem z F/A-18E/F Super Hornetem Block III, który jest jednocześnie oferowany indyjskiej marynarce wojennej. Koncern stara się najwyraźniej przygotować na wszelkie ewentualności, bowiem Nowe Delhi ciągle jeszcze nie ogłosiło wymagań w planowanym przetargu na 110 myśliwców. Poprzednie, anulowane postępowanie MMRCA przeszło kręte losy, z restartem włącznie.

Wartość przetargu zwanego w mediach MMRCA 2.0 szacowana jest nawet na 15 miliardów dolarów, stąd olbrzymie zainteresowanie wszystkich liczących się producentów. O zwycięstwo rywalizuje szeroka gama konstrukcji, od Gripena E przez kupionego już w ograniczonej liczbie Rafale’a po Lockheeda Martina F-21 (czyli nieco zmodyfikowany F-16V) i Eurofightera Typhoona.

Podobnie jak Boeing szeroką ofertę przedstawiają Rosjanie. Początkowo Rosoboroneksport chciał wystawić tylko MiG-a-35, ale w zeszłym roku Kreml wyraził zgodę na sprzedaż Su-35. Ten ostatni przedstawiany jest jako naturalna kontynuacja Su-30MKI, podstawowego obecnie myśliwca indyjskich sił powietrznych.

Sam F-15EX od poprzednich wersji różni się nie tylko nowszą elektroniką, ale też większą liczbą przenoszonych pocisków powietrze–powietrze i niższymi kosztami eksploatacji. Koszt godziny lotu udało się ograniczyć do 29 tysięcy dolarów. Jedyne zamówienie do tej pory złożył USAF, który planuje pozyskać łącznie osiemdziesiąt maszyn. Pierwsze z nich mogą zostać przekazane już w tym roku.

W ciągu ostatnich lat Boeingowi udało się zdobyć liczne zamówienia ze strony indyjskich sił zbrojnych. Stoi za tym Pratyush Kumar, przez lata główny przedstawiciel koncernu w Indiach, a obecnie wiceprezes do spraw programu F-15. Za jego kadencji Nowe Delhi zdecydowało się na zakup śmigłowców bojowych AH-64E i transportowych CH-47F, a także morskich samolotów patrolowych P-8I i transportowych C-17.

Zobacz też: Pierwszy lot JF-17 Block III

(livefistdefence.com)

Boeing