– Jednostki rosyjskiej artylerii rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego otrzymały dwanaście nowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych BM-21 Grad kalibru 122 milimetry – powiedział rzecznik okręgu Igor Muginow.

Nowo dostarczane Grady zamontowane są na podwoziach wielozadaniowych ciężarówek Urał-4320 – w przeciwieństwie do pierwszych wersji wyrzutni, które jako nośnik wykorzystują podwozia Urał-375D. Oba warianty podwozi produkowane są przez Uralskij Awtomobilnyj Zawod w rosyjskim mieście Miass w obwodzie czelabińskim.

Dostawy Gradów wynikają z przyjętego planu przezbrojenia jednostek artyleryjskich Zachodniego Okręgu Wojskowego. Jeszcze przed końcem lutego planowane jest oddanie do służby w tym okręgu takiej samej liczby wyrzutni rakiet BM-21. Według Muginowa dostarczane Grady wyposażone są w zautomatyzowany system kierowania ogniem i system nawigacji satelitarnej. Ponadto udało się poprawić czas przygotowania do odpalenia.

Wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych BM-21 Grad kalibru 122 milimetry zamontowane są na podwoziu na obrotowym łożu z kołyską. Mają czterdzieści prowadnic rurowych zdolnych strzelać pojedynczo lub salwą (czas potrzebny do wystrzelenia wszystkich to 20 sekund) na odległość do czterdziestu kilometrów. Przygotowanie do strzelania zajmuje mniej niż cztery minuty. Systemy są przeznaczone do rażenia celów naziemnych, w tym stanowisk piechoty i artylerii lub umocnień polowych.

(armyrecognition.com; fot. Kapitel, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)