Projekt SMX-25 jest koncepcyjną jednostką podwodno-nawodną, która ma stanowić błyskawiczną odpowiedź na zagrożenie na teatrze działań wojennych. Zastosowania SMX-25 są determinowane przez jego osiągi i uzbrojenie. Może służyć do podtrzymywania morskiej blokady, posiadając przy tym możliwość rażenia celów również na lądzie i w powietrzu, tudzież może być elementem morskiej projekcji siły. Główną zaletą okrętu ma być jego prędkość dochodząca do 38 węzłów na powierzchni, którą może utrzymywać na dystansie 2000 mil morskich(maksymalny zasięg to 8000 przy prędkości 15w.)
Natomiast po dotarciu w miejsce konfliktu działa, jak klasyczny okręt podwodny, wykorzystując sprzęt i uzbrojenie charakterystyczne dla tego typu jednostek oraz rozwijając pod wodą prędkość 10 w. i schodząc na głębokość do 100 m.

SMX-25 ma być wyposażony w technologie STEALTH, co będzie dodatkowym atutem przy smukłej i niewiele wystającej ponad wodę sylwetce. Przy tym DCNS zapowiada, że okręt będzie mógł się zarówno błyskawicznie zanurzać, jak i wynurzać, aby np. uniknąć trafienia torpedą. Uzbrojenie jednostki to 1 zdalny karabin maszynowy, 16 pocisków rakietowych, 4 torpedy oraz gama zdalnych pojazdów powietrznych i podwodnych (UUV, UAV). Długość jednostki to 109 m, przy wyporności 2850 t(4560t).

Załogę ma stanowić 27 osób oraz 10 komandosów desantu, mających do dyspozycji RHIB.

(Źródło maritimesecurity.asia, DCNS)