Amerykańska marynarka wojenna rozpoczęła proces wymiany samolotów swojego zespołu akrobacyjnego. Blue Angels mają niebawem zacząć latać na F/A-18E Super Hornetach. Będą to maszyny specjalnie zmodyfikowane przez Boeinga pod kątem występowania na pokazach lotniczych.

Obecnie Blue Angels latają na sześciu samolotach starszych wersji F/A-18. Maszyny w wersjach A i B przekazano zespołowi w 1986 na miejsce zużytych Douglasów A-4 Skyhawków; teraz same są już zużyte i niebawem nie będą się nadawały do intensywnego latania pokazowego. W 2010 Blue Angels zaczęli przesiadkę na F/A-18C/D, ale teraz marynarka doszła do wniosku, że korzystniej będzie wyposażyć zespół w Super Hornety.

Modyfikacje nowych maszyn będą zapewne zbliżone do przeprowadzonych w dotychczasowych samolotach. Myśliwcom zostaną więc usunięte działka, a w instalacji paliwowej pojawi się dodatkowy zbiornik lotu odwróconego, umożliwiający długi lot plecowy. Samoloty otrzymają także instalację dymotwórczą.

Warto jednak pamiętać, dlaczego do tej pory Blue Angels unikali przesiadki na Super Hornety. Mimo że F/A-18E jest na pierwszy rzut oka bardzo podobny do F/A-18A/C, jest w praktyce zupełnie nową, dużo większą maszyną. Starsze myśliwce, lżejsze i zwrotniejsze, lepiej się nadają do występów na pokazach lotniczych.

(flightglobal.com; fot. US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Andrea Perez)