Niebawem zakończą się testy trzydziestu dziewięciu samochodów opancerzonych z napędem na wszystkie koła L-ATV. Próby następców Humvee odbywają się w bazie Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms na pustyni Mojave w stanie Kalifornia od końca lutego.

Możliwości pojazdów sprawdzają żołnierze 1. Batalionu 7. Pułku Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i 1. batalionu 33. Pułku Rozpoznawczego 3. Brygady 101. Dywizji Powietrznodesantowej US Army. Nad realizacją założeń czuwa zespół zadaniowy Dowództwa Testów Operacyjnych US Army (US Army Operational Test Command). Do prób wydzielono osiemnaście wozów w konfiguracji dla USMC i dwadzieścia jeden dla US Army. Wykorzystywane są L-ATV w czterech wariantach. USMC i US Army będą dwoma największymi beneficjentami programu JLTV.

Zdaniem Amerykanów poligon na pustyni Mojave doskonale nadaje się do tego rodzaju prób, gdyż jest ogromny i charakteryzuje się trudnymi warunkami terenowymi. Dzięki temu testy mobilności i manewrowości przeprowadzono w uczciwy sposób. Ponadto środowisko operacyjne jest bardzo realistyczne i zbliżone do warunków pustynnych, podobnych do panujących w Iraku i Afganistanie.

Podczas sprawdzania możliwości L-ATV realizowano różne scenariusze, w tym nawiązywania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, zorganizowanej i głębokiej obrony, zaplanowanego ataku oraz operacji oczyszczania terenu z przeciwnika. Ponadto testy obejmowały strzelania ostrą amunicją, transport pojazdów podczepionych do śmigłowca CH-47 lub CH-53, a także operacje desantowe w Camp Pendleton w Kalifornii.

Zebrane dane mają posłużyć do sporządzenia oceny operacyjnej pojazdu, jego przydatności i wytrzymałości w środowisku operacyjnym. Dokument zostanie przedstawiony Departamentowi Obrony.

Zobacz też: Litwa potwierdza zainteresowanie pojazdami L-ATV

(army.mil)

William C. Beach, US Army Operational Test Command Test and Documentation Team