Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i premier Nowej Zelandii John Key, podpisali nową umowę gwarantującą ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Całe zdarzenie miało miejsce w Kwaterze Głównej NATO w dniu 4 czerwca 2012 roku.

Sekretarz Generalny powiedział, że Indywidualny Program Współpracy i Partnerstwa (IPCP) jest wydarzeniem dokonującym formalizacji stosunków między obiema stronami po prawie dwóch dekadach stałego wzrostu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Odnosiło się to przede wszystkim do aktywnego uczestnictwa Nowej Zelandii w misji ISAF oraz szerokiej współpracy wykraczającej daleko poza Afganistan.

Nowa Zelandia oddelegowała do misji ISAF liczący ponad 150 osób personel. Stacjonują oni głównie w prowincji Bamian, angażując się w prace Zespołu Odbudowy Prowincji. Państwo to posiada również oddziały rozlokowane w Kabulu.

Sekretarz Generalny pochwalił zaangażowanie nowozelandzkich żołnierzy w misję afgańską, a także zwrócił uwagę na postęp sił zbrojnych Nowej Zelandii, jaki dokonał się od 2003 roku. Według niego, znaczący wzrost bezpieczeństwa, jaki można zaobserwować w prowincji Bamian, jest zasługą wysiłku organizacyjnego żołnierzy z Nowej Zelandii.

Nowy program partnerstwa koncentruje się na poprawie przyszłej współpracy w takich dziedzinach jak cyber-obrona, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zarządzanie kryzysowe oraz wspólne szkolenia.

(www.nato.int)