20 lipca w Mazurolandii koło Kętrzyna odbędzie się czwarta edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”. W tym roku w dwóch widowiskach historycznych „Studzianki 1944” wezmą udział aż cztery czołgi – trzy T-34 i jedna Pantera.

W tegorocznej edycji zostaną odtworzone dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W widowiskach historycznych weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zostaną zaprezentowane trzy czołgi T-34 i jedna legendarna Pantera. W pokazach wezmą udział również inne pojazdy drugowojenne będące tłem dla czołgów, między innymi pierwsza niemiecka ciężarówka wykorzystującą olej napędowy, czyli Magirus S3000, amerykańska ciężarówka GMC CCKW pod radziecką flagą, działo samobieżne ZIS-3, armaty KSU-18 i haubica 122 milimetry wz. 1938 oraz motocykle BMW.

Pierwszy duży pokaz zaplanowano na godzinę 12:00. Będzie to dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów – Pantera kontra T-34 w pokazie bez określonego scenariuszem zakończenia. Wygra ten, kto będzie miał lepszy sprzęt i sprawniejszą załogę. Na godzinę 17:00 zaplanowano drugą inscenizację, która w tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z sierpnia 1944 roku na przyczółku warecko-magnuszewskim, a w szczególności pod wsią Studzianki. W walkach zostanie wykorzystana oryginalna broń z epoki i pirotechnika z przeszło czterdziestoma wybuchami. Podczas inscenizacji rekonstruktorzy wystrzelą ponad dwa tysiące pocisków. Dodatkowo organizatorzy zapewnili udział między innymi moździerzy, pancerfaustów czy armat dywizyjnych.

Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W godzinach 10:00–22:00 będą się odbywać pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie. Zademonstrowane zostaną między innymi karabiny Mauser i Mosin, pistolety maszynowe PPSz-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 i MG-42. W sobotę 20 lipca każda grupa rekonstrukcji historycznej przygotuje ponadto własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach, a także zobaczyć z bliska profesjonalne wyposażenie. Co godzina pomiędzy widowiskami historycznymi będą prezentowane najciekawsze bronie drugiej wojny światowej. Na zakończenie Walkirii przewidziano prowadzone przez profesjonalnego DJ-a Military Party, czyli wspólną zabawę na powietrzu przy akompaniamencie muzyki lat trzydziestych i czterdziestych.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny „Walkiria 2013” są dostępne w przedsprzedaży w sieciach dystrybucji i na stronach internetowych Ticketpro i Kupbilet. Wejściówki można również kupić w Kinie Gwiazda i w dniu imprezy w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia”.

Plan Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”, 20 lipca:

godz. 10:00 – rozpoczęcie Walkirii 2013
godz. 11:00 – atrakcje w dioramach grup rekonstrukcji historycznej
godz. 12.00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 1”
(dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów Pantera kontra T-34)

godz. 13:00 – konkursy dla publiczności
godz. 14:00 – pokaz na małej arenie: karabiny Mosin kontra Mauser
godz. 15:00 – pokaz na małej arenie: pistolety maszynowe PPSh 41 kontra MP-38
godz. 16:00 – pokaz na małej arenie: karabiny samoczynne DP-28 kontra MG-42
godz. 16:30 – konkursy dla publiczności
godz. 17:00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 2”
(główny punkt programu)

godz. 18:00 – Military Party

(materiały prasowe)