Według informacji podanych przez indyjskie media w środę 11 września doszło do starcia między chińskimi a indyjskimi żołnierzami w Ladakhu – regionie położonym między Himalajami a górami Karakorum. Podczas rutynowego patrolu indyjski oddział natknął się na Chińczyków.

Do incydentu doszło na północnym brzegu jeziora Banggong Co. Jest ono podzielone na dwie części: kontrolowaną przez Pekin (dwie trzecie powierzchni) i przez Nowe Delhi (jedna trzecia). Między żołnierzami wybuchła gwałtowna sprzeczka, a chwilę później – bijatyka. Obie strony wezwały posiłki i pojawiło się realne zagrożenie, że bijatyka przerodzi się w krwawą bitwę.

Aby uniknąć dalszej eskalacji, obie strony wysłały oficerów w randze generała brygady na negocjacje. Generałowie doszli do porozumienia i oddziały wycofały się ze spornego terytorium. W wyniku starcia nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Konfrontacja w Ladakhu nastąpiła krótko po tym, jak polityk rządzącej w Indiach BJP oskarżył Chiny o bezprawne wkroczenie do Arunachal Pradesh. Oskarżenia zostały szybko zdementowane przez wojsko, jednak stosunki między krajami pozostają bardzo napięte.

Zobacz też: Nowe karabinki dla indyjskich sił zbrojnych

(timesofindia.indiatimes.com)

Panky2sharma, domena publiczna