Podczas trwających w dniach 20–22 maja ósmych targów MILEX-2017 na Białorusi rodzima 140. Fabryka Remontowa zaprezentowała nowy pakiet modernizacyjny dla czołgów T-72. Wóz w wersji T-72BME ma zmodernizowane systemy celownicze, nową radiostację i wzmocnione opancerzenie.

W ramach poprawy świadomości sytuacyjnej wymieniony został celownik działonowego. Zamontowany moduł ECCA-72U pozwala na trafienie w cel odległy o siedem kilometrów, a na identyfikację nawet z dziesięciu kilometrów. Zainstalowano także nową dziesięciokanałową radiostację produkcji australijskiej firmy Barrett PRC-2082 pracującą na częstotliwościach od 30 do 88 MHz.

Zwiększona została także moc silnika o 60 koni mechanicznych (do około 900). Poprawiona została także przekładnia. Większa moc kompensuje dodatkową masę pojazdu po zamontowaniu pancerza reaktywnego Kontakt-1 produkcji rosyjskiej. Kostki zamontowano na froncie i burtach kadłuba oraz na wieży. Z tyłu pojazdu zamontowano stalowe ekrany przeciwkumulacyjne chroniące silnik.

Ocenia się że T-72BME jest jedną z najnowocześniejszych oferowanych modernizacji pojazdów z rodziny T-72. Kierowany zapewne będzie do klientów na Bliskim Wschodzie. Same siły zbroje Białorusi posiadają na stanie około 450 wozów T-72, gównie w wersji T-72B.

(defence-blog.com)

Alex Zelenko, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International