Sekretarz prasowy Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Maria Worobijowa poinformowała, że Rosja i Białoruś kontynuują negocjacje techniczne w sprawie kontraktu na dostawę transporterów opancerzonych BTR-82A. Obecnie trwające rozmowy zmierzają do określenia szczegółów kontraktu podpisanego 9 września 2015 roku podczas międzynarodowej wystawy broni, sprzętu wojskowego i amunicji Russia Arms Expo w Niżnym Tagile.

Wówczas zastępca szefa do spraw uzbrojenia sił zbrojnych Białorusi, generał Siergiej Symonenko, udzielił wywiadu rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, zapewniając że transportery opancerzone dla wojsk lądowych Białorusi trafią do służby liniowej w 2016 roku. Mińsk otrzyma trzydzieści dwa transportery opancerzone BTR-82A. Początkowo białoruskie ministerstwo obrony nie ujawniło liczby zakupionych pojazdów, do tej pory nie jest znana wartość kontraktu.

Umowa na linii Moskwa–Mińsk jest potwierdzeniem zagranicznego zainteresowania transporterami BTR-82A. W 2010 roku Rosja i Kazachstan podpisały umowę, która przewiduje, że kazachskie wojska lądowe otrzymają blisko sto transporterów tego typu. Rosjanie podejmują specjalny wysiłek modernizacyjny, aby uczynić te pojazdy bardziej atrakcyjnymi dla zagranicznych odbiorców. BTR-82A trafiły też do rosyjskiej bazy w Tadżykistanie, a także do Abchazji.

Zobacz też: Rosjanie otrzymają BTR-y-82AM do działań w Arktyce

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International