Do końca tego roku Rosja dostarczy trzecią baterię przeciwlotniczego zestawu rakietowego Tor-M2E powiedział białoruski minister obrony Jurij Żadobin. Dodał, że pozwoli to na stworzenie pełnowartościowego dywizjonu. Do czasu zrealizowania dostawy Białorusini będą dysponować dwiema bateriami dostarczonymi przez Rosjan w latach 2011–2012. Rozmieszczono je w zachodniej Białorusi i weszły w skład 120. Brygady Rakietowej wojsk przeciwlotniczych w Baranowiczach w obwodzie brzeskim.

4 września przeprowadzono bojowe testy białoruskich baterii Tor-M2 na poligonie Aszułuk w Rosji. Strzelanie odbyło się podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń „Współpraca Bojowa 2013”. Wówczas cztery pociski rakietowe zniszczyły trzy cele. – To bardzo dobry wynik, nawet lepszy, niż można było oczekiwać – skonkludował minister Żadobin.

W skład baterii systemu przeciwlotniczego Tor-M2E (w kodzie NATO: SA-15 Gauntlet) wchodzą cztery wyrzutnie rakiet na podwoziu kołowym, każda z nich wyposażona w osiem pocisków rakietowych 9M331, oraz stacja radiolokacyjna odpowiedzialna za wykrywanie wrogich obiektów i naprowadzanie pocisków na cel. Bateria jest w stanie jednocześnie przechwycić do szesnastu celów lecących z dowolnego kierunku z prędkością 700 metrów na sekundę na wysokości 10 kilometrów. Właściwości te uzyskano dzięki połączeniu pionowej wyrzutni ze zwiększoną manewrowością pocisku. Zasięg systemu wynosi 12 kilometrów. Tor-M2E zapewnia ochronę przed samolotami, śmigłowcami, samolotami bezpilotowymi i pociskami manewrującymi.

Docelowo na Białorusi znajdzie się dziesięć przeciwlotniczych zestawów rakietowych Tor-M2E. Ich dostawy są pokłosiem porozumienia, które Moskwa i Mińsk podpisały w lutym 2009 roku, w sprawie wspólnej ochrony przestrzeni powietrznej nad terytoriami tych dwu państw i stworzenia zintegrowanej sieci regionalnej obrony powietrznej. Sieć składa się z pięciu baz wojsk lotniczych, dziesięciu punktów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zaplecza technicznego i jednej stacji nasłuchu radioelektronicznego. Białorusko-rosyjska sieć jest częścią Wspólnego Systemu Obrony Przeciwlotniczej WNP.

(en.rian.ru)