Uroczysta ceremonia przekazania białoruskim wojskom lotniczym czterech nowych samolotów szkolno-bojowych Jak-130 odbyła się na lotnisku bazy wojskowej w Lidzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu Białorusi, korpusu dyplomatycznego, a także wysocy rangą oficerowie armii białoruskiej, dowództwa wojsk lotniczych i wojsk obrony przeciwlotniczej. Na miejscu pojawiła się również skromna delegacja rosyjska. Maszyny przekazano personelowi 116. Bazy Lotnictwa Szturmowego. Cztery nowe samoloty utworzą niezależne organizacyjnie skrzydło.

Jaki-130 przyleciały na terytorium bazy na pokładzie samolotu transportowego Ił-76. Wraz z transportem na miejsce przybyli technicy producenta, korporacji Irkut, którzy zmontowali samoloty, wykorzystując do tego zasoby techniczne białoruskiej bazy. To jeszcze nie wszystko. Obecnie białoruscy piloci i technicy uczą się jak latać na maszynach i radzić sobie z usługami serwisowymi dla tego typu samolotów. Kursy odbywają się w centrum szkoleniowym personelu lotniczego w rosyjskim mieście Żukowski.

Ministerstwo Obrony Białorusi oraz korporacja Irkut podpisały umowę na dostawę czterech samolotów szkolno-bojowych Jak-130 w grudniu 2012 roku. Wówczas zaplanowano, że kontrakt zostanie zrealizowany do końca 2015 roku. Jego wartość nie została podana do publicznej wiadomości. Białoruś jest pierwszym krajem należącym do Wspólnoty Niepodległych Państw, który zdecydował się na zakup tej maszyn. Jaki-130 miałyby zostać zamiennikiem dla przestarzałych czeskich L-39 Albatros.

(airrecognition.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)