Na australijskiej wystawie lotniczej Avalon 2019 Boeing zademonstrował nowego drona: Boeing Airpower Teaming System. Ma on pełnić funkcję bezzałogowego skrzydłowego, ale nie tylko to czyni go wyjątkowym.

Boeing Airpower Teaming System ma wypełnić przede wszystkim misje zwiadowcze, rozpoznawcze i obserwacyjne. Przewidziano jednak także możliwość przekształcenia go w maszynę walki radioelektronicznej. Boeing nie ujawnia szczegółów konstrukcji, optymalizowanej pod kątem ograniczenia wykrywalności, z wypowiedzi oficjeli można jednak wnioskować o pewnym zakresie modułowości, pozwalającym na szybkie przystosowanie do różnych zadań. Z konkretnych informacji ujawniono długość wynoszącą 11,7 metra i zasięg planowany na około 3700 kilometrów.

Dron zostanie wyposażony w elementy sztucznej inteligencji. Pozwolą one na autonomiczne wypełnianie zadań w trakcie misji samodzielnych, a także na utrzymywanie odpowiedniego dystansu w wypadku misji w mieszanych zespołach z samolotami załogowymi. Do pierwszego lotu Boeing Airpower Teaming System ma dojść już w przyszłym roku.

Bezzałogowy skrzydłowy od kilku lat jawi się jako przyszłość lotnictwa. Wprowadzenie takiego bezzałogowca zakładają plany sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin i państw europejskich. Tym bardziej zaskakujące jest więc to, że Boeing Airpower Teaming System został opracowany przez australijski oddział koncernu na zlecenie Canberry. Australijskie władze już miały wyłożyć na ten cel 40 milionów dolarów.

Okazuje się, że zwłaszcza australijskie siły powietrzne mają bardzo ambitne plany dotyczące wykorzystania bezzałogowców i elementów sztucznej inteligencji. Według dowództwa RAAF-u tempo walki powietrznej w przyszłości może przekraczać zdolności percepcji człowieka. Dlatego pilot powinien być wspierany przez elementy SI. Takie rozwiązanie jest określane w Australii jako „inteligencja rozszerzona”. Modernizacje planowane w ramach „Planu Jerycho” obejmą nie tylko najnowsze F-35, ale także starsze Super Hornety i Growlery, a nawet samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing 737 AEW&C Wedgtail.

Zobacz też: Boeing wygrywa w konkursie na MQ-25

(airrecognition.com, aspistrategist.org.au)

Boeing