Belgijska Izba Reprezentantów uchwaliła rezolucję wzywającą rząd w Brukseli do zmniejszenia liczby głowic jądrowych. Do głosowania doszło w czwartek, 23 kwietnia 2015 roku. Uchwała nie jest zobowiązanie w świetle prawa, ale tylko parlamentarnym wnioskiem do rządu. Zgodnie z rezolucją, Bruksela miałaby zobowiązać się do zmniejszenia liczby głowic nuklearnych.

Od 1960 roku znajdują się one w bunkrach bazy lotniczej NATO w Kleine Brogel w prowincji Limburgia. Danych o przechowywaniu broni nuklearnej na terytorium Belgii oficjalnie nigdy nie potwierdzono. Żaden rząd belgijski temu nie zaprzeczył ani nie potwierdził. Mimo to belgijscy parlamentarzyści już od dłuższego czasu domagają się wycofania broni nuklearnej z bazy Kleine Brogel. Szacuje się, że w magazynach wojskowych na terenie bazy może znajdować się od dziesięciu do dwudziestu lekkich bomb lotniczych typu B61, umieszczonych w jedenastu podziemnych silosach bazy. Zgodnie z amerykańskim planem bomby B61 mogłyby zostać przerobione na precyzyjnie sterowane pociski i dostarczone z powrotem w 2018 roku.

Jednak parlamentarzyści kategorycznie nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Obawiają się katastrofy ekologicznej i kolejnego, tym razem skutecznego, ataku terrorystycznego na bazę. Krok dalej idą parlamentarzyści flamandzcy, którzy optują za całkowitym wycofaniem broni jądrowej z terytorium Flandrii. Swoje zdanie wyrazili w osobnej rezolucji popartej głosami wszystkich opcji oprócz partii flamandzkich nacjonalistów N-VA, której członkowie wstrzymali się od głosu.

(armyrecognition.com; fot. United States Department of Defense (SSGT Phil Schmitten), via Wikimedia Commons)

Departament Obrony / SSGT Phil Schmitten