23 listopada belgijska rada ministrów zgodziła się na propozycję tamtejszych wojsk lotniczych, aby przebazować dwa śmigłowce NH90 do Afryki i w ten sposób wesprzeć Wielowymiarową Zintegrowaną Misję Stabilizacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Mali (MINUSMA). Będzie to oznaczać pierwsze rozmieszczenie operacyjne belgijskich NH90.

Maszyny Luchtcomponentu zluzują niemieckie śmigłowce transportowe NH90, które dotarły do Mali w lutym 2017 roku i weszły w skład większego niemieckiego kontyngentu w ramach Misji Treningowej Unii Europejskiej (European Union Training Mission, EUTM). Dwa wiropłaty dotrą do Gao, największego miasta w północnej części kraju, wraz z mniej więcej pięćdziesięcioma żołnierzami. Stamtąd też będą operować w ramach misji MINUSMA dowodzonej przez belgijskiego generała Jeana-Paula Deconincka.

Wdrożenie zaplanowano na luty 2018 roku. Po miesięcznych przygotowaniach śmigłowce rozpoczną działania. Załogi śmigłowców NH90 w wariancie Tactical Transport Helicopter (TTH) pozostaną na afrykańskim kontynencie przez okres czterech miesięcy z możliwością przedłużenia ich pobytu o maksymalnie dwa miesiące. Według belgijskiego ministra obrony Stevena Vandeputa misja nie będzie wolna od ryzyka, ponieważ śmigłowce będą musiały latać nad niebezpiecznymi obszarami.

Dwa NH90 TTH pochodzą z 18. Eskadry 1. Skrzydła Lotnictwa Wojskowego z bazy Beauvechain. Będą wykonywać misje transportowe, MEDEVAC i rozpoznawcze. Śmigłowce były wcześniej zaangażowane w ćwiczenia „Tropical Storm” zorganizowane we wrześniu 2017 roku w Gabonie w ramach przygotowań do misji ONZ w Mali. W powietrzu współpracowały ze śmigłowcami Agusta A109 i samolotami transportowymi C-130.

Belgijskie siły powietrzne dysponują ośmioma śmigłowcami NH90, z których cztery są w konfiguracji pokładowej NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter), zaś kolejne cztery w wariancie TTH. Pierwszy NH90 TTH znalazł się w służbie w październiku 2013 roku, ostatni – 13 listopada 2014 roku. W maju roku 2015 uzyskały wstępną gotowość operacyjną.

Zobacz też: Hiszpanie przyjęli do służby dwa NH90TTH

(airrecognition.com)

Bundesheer Fotos, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic