Dowództwo wojskowe okręgu Liège poinformowało, że w przyszłym tygodniu na podlegającym mu terenie zostaną przeprowadzone ćwiczenia wojskowe. Mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mogli zobaczyć nisko latające śmigłowce, a także usłyszeć strzały. Zaplanowane na 22 i 23 maja manewry będą obejmowały między innymi próbę zdobycia fortu Eben-Emael.

Ostrzeżenie dla mieszkańców dotyczy zwłaszcza miejscowości Bassenge, Oupeye i Vise. Ponadto elementem ćwiczeń będzie ewakuacja rannych ze szkoły w Glons położonego jedenaście kilometrów od fortu. Dowództwo zapewniło, że mieszkańcy nie powinni się niczym przejmować i przeprosiło za ewentualne niedogodności i hałasy.

Manewry będą obejmowały działania na Kanale Alberta, który zostanie wykorzystany jako droga transportu dla oddziałów próbujących zdobyć fort Eben-Emael. Zadaniem innych oddziałów będzie obrona fortecy. Zaraz po zbudowaniu w latach trzydziestych dwudziestego wieku fort Eben-Emael był uważany za nie do zdobycia, ale jak udowodnili niemieccy spadochroniarze w 1940 roku, było to przekonanie błędne. Obecnie fort nie pełni już żadnych funkcji wojskowych i jest udostępniony do zwiedzania.

Zaplanowane na przyszły tydzień ćwiczenia są tylko jednymi z całej serii manewrów odbywających się na terytorium Belgii w ostatnim czasie. W kwietniu w rejonie miejscowości Aywaille, Butgenbach, Ferrieres, Lierneux, Malmedy, Stavelot, Spa, Theux i Waimes odbywały się ćwiczenia w lotach taktycznych na malej wysokości.

Od 29 kwietnia do 3 maja nad kanałem Alberta odbywały się manewry śmigłowcowe i ćwiczenia w zakresie tworzenia posterunków obserwacyjnych. Wreszcie 9 i 10 maja batalion powietrznodesantowy wykonał desant spadochronowy w okolicy miejscowości Burdinne, Héron, Braives i Donceel oraz prowadził działania na Mozie.

Zobacz też: Skrzydlaci pancerniacy. Czołgi i szybowce w II wojnie światowej

(lalibre.be)

mil.be