Sprawa nowego myśliwca dla belgijskich sił powietrznych zaczyna coraz bardziej przypominać bollywódzką telenowelę. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że z konkursu wcale nie musi wyjść zwycięsko ani F-35, ani Typhoon. Teraz okazuje się, że Belgowie rozważają jeszcze jedną, diametralnie inną opcję.

Jak doniosła 20 lutego strona Defense News, Belgia jest zainteresowana zakupem pokładowej wersji myśliwca Rafale. Taką nowinę zakomunikował ostatnio dziennikarzom Jean-Jacques Bridey, członek komisji zajmującej się obronnością w niższej izbie francuskiego parlamentu.

– Belgowie są zainteresowani Rafale’em – oświadczył Bridey. – Dlaczego? Ponieważ jeśli kupią Rafale’a, będzie to morski Rafale.

Po czym wyjaśnił, że Belgia jest zainteresowana zdolnością tych maszyn do lądowania na francuskim lotniskowcu Charles de Gaulle, co znacznie poszerzyłoby wachlarz możliwych miejsc ich stacjonowania. – Jak by nie patrzeć, jest to pływająca baza lotnicza – dodał.

Bridey argumentuje, że wybór Rafale’a M dawałby możliwości zacieśnienia więzi militarnych jego kraju z Francją w ramach międzynarodowego partnerstwa. Zakres tej współpracy mógłby obejmować korzystanie z zasobów francuskiej marynarki wojennej, sił specjalnych i do działań w cyberprzestrzeni, zwiadu satelitarnego i wywiadu oraz systemów łączności i dowodzenia.

Zapytana o to Laurence Mortier, rzeczniczka belgijskiego ministerstwa obrony, powiedziała, że nie może potwierdzić zainteresowania samolotami w wersji pokładowej. Wyjaśniła jedynie, że francuska propozycja pozyskania Rafale’i poza procedurą przetargową nadal jest analizowana pod względem prawnym.

Dokumentacja dotycząca kontraktu na trzydzieści cztery myśliwce dla belgijskich sił powietrznych nie zawiera zapisów o wymogu zdolności maszyn do operowania z pokładów lotniskowców. Pomysł ten może być więc zarówno poszukiwaniem ciekawej alternatywy, jak też „straszakiem” na Lockheeda Martina i konsorcjum Eurofighter, by ze swoją potencjalną wygraną w konkursie nie czuły się zbyt pewnie.

Zobacz też: Trwa walka o kontrakt na myśliwiec pokładowy dla Indii

(defensenews.com; na zdj. francuski Rafale M podczas wizyty na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower)

US Navy / Petty Officer 3rd Class Christopher A. Michaels