W cieniu wyboru F-35 Bruksela zdecydowała także o zakupie kołowych wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC i transporterów opancerzonych Griffon VBMR. To bardzo dalekosiężny krok rozpoczynający głębszą integrację z siłami zbrojnymi Francji.

Belgijski rząd zgodził się na zakup Jaguarów i Griffonów już w zeszłym roku. Doszło jednak do redukcji zamówienia w stosunku do pierwotnych planów. Ostatecznie Belgia zamówi 60 wozów rozpoznawczych i 382 transportery opancerzone. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025–2030.

Jaguary i Griffony są elementem realizowanej szerszej wizji strategicznej niosącej rewolucyjne zmiany dla belgijskich wojsk lądowych. Plany zakładają wprowadzenie wspólnych z Francją systemów szkolenia i logistycznego, a nawet jednolitej organizacji jednostek. Na tak ścisłą współpracę nie zdecydowały się jeszcze żadne europejskie państwa (zobacz też: Czechy i Rumunia chcą ściślejszej współpracy z Niemcami). Zważywszy na dysproporcję potencjałów między Brukselą i Paryżem, można nawet mówić o włączeniu sił belgijskich w skład francuskich wojsk lądowych.

Zobacz też: Belgia ujawnia plany modernizacji sił zbrojnych

(armyrecognition.com)

Nexter