Belgijska Rada Ministrów dała zielone światło propozycji ministra obrony Stevena Vandeputa, aby rozpocząć procedurę zakupu francuskich pojazdów opancerzonych. W ramach programu o wartości 1,2 miliarda dolarów Bruksela zamierza nabyć 417 transporterów opancerzonych Griffon VBMR (Véhicule Blindé MutiRôle) i 60 kołowych wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat).

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa celem tego programu jest nawiązanie z Paryżem partnerstwa, którego podstawą będzie używanie identycznych pojazdów bojowych. W ramach tego partnerstwa Belgia i Francja będą wykorzystywać doświadczenia płynące z ich użytkowania, a także zadbają o wdrożenie wspólnych programów szkoleniowych i wsparcia logistycznego (zobacz też: Pierwsze zamówienia w programie Scorpion).

Oba pojazdy są obecnie rozwijane w ramach francuskiego programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation). W służbie liniowej zastąpią pojazdy opancerzone Piranha III w układzie 6 × 6 i Dingo 2 z napędem na cztery koła. Francuskie Jaguary i Griffony trafią do odbiorcy wraz z systemami łączności i częściami zamiennymi. Przewiduje się, że pojazdy rozpoczną służbę między 2025 i 2030 rokiem.

– Dzięki tej inwestycji rząd pokazał, że zdecydowanie wybiera modernizację istniejących zmechanizowanych wojsk lądowych, aby mogły być one włócznią belgijskiego zaangażowania w kontekście bezpieczeństwa kolektywnego. Nowe pojazdy bojowe są niezbędne, aby sprostać udziałowi w misjach wojskowych i zapewnić bezpieczeństwo żołnierzy – powiedział Steven Vandeput.

Griffon to sześcio- lub czterokołowy transporter opancerzony zabierający na pokład trzyosobową załogę i maksymalnie dziesięciu żołnierzy desantu. O sile jego uzbrojenia stanowią karabiny maszynowe kalibru 7,62 i 12,7 milimetra lub granatnik kalibru 40 milimetrów.

Jaguar jest wozem zwiadowczym i wsparcia ogniowego z napędem na sześć kół. Załogę tworzą trzy osoby: kierowca, strzelec i dowódca. Modułem uzbrojenia jest opracowana przez Nexter Systems dwuosobowa wieża 40 CTAS z automatyczną armatą T-40 CTC kalibru 40 milimetrów. Uzbrojenie dodatkowe to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia składający się z karabinu maszynowego FN MAG kalibru 7,62 milimetra i dwóch wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée), umieszczonych po obu stronach wieży.

Zobacz też: Boeing wycofał F/A-18 z belgijskiego przetargu

(armyrecognition.com)

Nexter