Szwedzkie przedsiębiorstwo Saab pozytywnie odnosi się do decyzji rządu Czech w sprawie poparcia nowej umowy dotyczącej myśliwców wielozadaniowych JAS 39 Gripen dla tego kraju. Saab, producent Gripena, działa jako podwykonawca dla rządu Szwecji, który dzierżawi te maszyny Republice Czeskiej. Decyzja o poparciu umowy zapadła dzisiaj w trakcie posiedzenia czeskiego rządu. Vzdušné Síly Armády České republiky wykorzystują obecnie czternaście Gripenów (w tym dwa w wersji D), wydzierżawionych w 2005 roku na dziesięć lat. Nowy kontrakt oznacza, że czescy piloci będą mogli latać na Gripenach jeszcze przynajmniej dwanaście lat: do roku 2026.

– Z zadowoleniem odnotowaliśmy, że Republika Czeska podjęła decyzję, by pozostać w rodzinie Gripen, która stale się powiększa – powiedział Tobias Wennberg, szef marketingu i sprzedaży na obszar Europy i Bliskiego Wschodu. – Nasze relacje z Czeskimi Siłami Powietrznymi są znakomite, a opinie czeskich pilotów na temat Gripenów były zawsze wyjątkowe, stąd oczekujemy dalszej owocnej współpracy.

Gripeny znajdują się także na wyposażeniu sił powietrznych Szwecji, Republiki Południowej Afryki, Tajlandii i Węgier. W grudniu 2013 roku rząd Brazylii ogłosił, że wybrał Gripena NG dla Força Aérea Brasileira – ma być zakupionych trzydzieści sześć maszyn. Ponadto decyzję o pozyskaniu dwudziestu dwóch myśliwców podjęła Szwajcaria. Gripen jest obecnie promowany również w Bułgarii i Chorwacji.

(informacja prasowa Saaba)