Praca wre w bazie indyjskich wojsk lotniczych w mieście Ambala. Budowane będą nowe hangary i schronohangary, kładziona jest nowa nawierzchnia pasa. Wszystko to stanowi element przygotowań do przyjęcia myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale.

Jakiś czas temu bazę Ambala odwiedzili francuscy inżynierowie, którzy pomogli przygotować plan modernizacji. Jego realizacja kosztować będzie indyjskiego podatnika równowartość 35 milionów dolarów. Właściwe prace budowlane ruszą w styczniu lub lutym przyszłego roku. Nowa infrastruktura ma wytrzymać od czterdziestu do pięćdziesięciu lat.

Obecnie w Ambali stacjonują dwie eskadry latające na Jaguarach i jedna na MiG-ach-21. Pierwsze Rafale’e – przydzielone do 17. Eskadry „Złote Strzały” – mają się tam pojawić we wrześniu 2019 roku. Zanim to nastąpi, MiG-i zostaną przebazowane do Nal w Radżastanie.

Druga eskadra francuskich myśliwców będzie stacjonować w Hasimarze, na wschodzie kraju, blisko granicy z Chinami. Łącznie Bhartiya Vāyu Senā otrzyma trzydzieści sześć Rafale’i, które zostaną rozdzielone po równo między obie bazy.

Baza Ambala, będąca jednym z najstarszych lotnisk wojskowych w Indiach, leży trochę ponad 200 kilometrów na wschód od granicy z Pakistanem. W podobnej odległości na południe od bazy położone jest Nowe Delhi. Z tego względu myśliwce stacjonujące w Ambali uznawane są tradycyjnie za głównych obrońców stolicy Indii.

Zobacz też: Indie szykują się do walki na dwóch frontach

(morungexpress.com, indiatimes.com)

R. Nicolas-Nelson/Armée de l’air, Creative Commons Attribution 2.0 Generic