Turecka spółka Baykar Savunma poinformowała o zawarciu kontraktu z ministerstwem obrony Kuwejtu w sprawie dostawy bezzałogowców rozpoznawczo-bojowych Bayraktar TB2. Wartość transakcji opiewa na kwotę 370 milionów dolarów, ale poza tym nie ujawniono żadnych dodatkowych szczegółów. Co ciekawe, Baykar w procedurze przetargowej realizowanej od 2019 roku pokonał konkurencję ze Stanów Zjednoczonych, Europy oraz Chin.

Producent przekazał w komunikacie, że TB2 odbył w lipcu 2019 roku lot demonstracyjny w Kuwejcie, spędzając w powietrzu 27 godzin i 3 minuty w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak wysokie temperatury i burze piaskowe.

Według tureckich mediów branżowych rząd w Kuwejcie pozyskał osiemnaście TB2 wraz z trzema naziemnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem uzbrojenia oraz pakietem logistycznym i szkoleniowym. Spekuluje się, że z uwagi na obciążenie zamówieniami dostawy ruszą w 2025 roku. Kuwejt stał się dwudziestym ósmym użytkownikiem owianych wojenną sławą Bayraktarów.Bayraktar TB2 wsławił się we wszystkich konfliktach, w których brał udział, jako tania, prosta w obsłudze i, co najważniejsze, skuteczna broń. Oczywiście nie jest wolny od wad – wskazuje się mały udźwig i słabe uzbrojenie – ale rekompensatą jest znacznie niższa cena w stosunku do zachodnich odpowiedników. Wcześniej drony te zamówiły między innymi Polska, Maroko, Pakistan i Etiopia. Sukcesy w wojnach w Syrii, Libii, Górskim Karabachu, a teraz w Ukrainie przełożyły się na rosnącą liczbę zamówień i ambicje producenta. Baykar chce teraz szturmem wziąć Azję. Na liście potencjalnych klientów wymienianych przez turecką firmę są Malezja, Indonezja, a nawet Japonia.

Baykar rozwija także inne konstrukcje. W 2021 roku producent ogłosił, że pracuje nad dronem uderzeniowym TB3, przystosowanym do eksploatacji na pokładach okrętów. Jest to rozwiązane podobne do proponowanej przez koncern General Atomics nowej wersji słynnego Reapera, oznaczonej MQ-9B STOL. TB3 powstaje z myślą o tureckim okręcie desantowym Anadolu, ale producent wskazuje, że potencjalnym nabywcą TB3 może być Japonia. Zdaniem Haluka Bayraktara, prezesa Baykar Savunma, drony tego typu to idealne rozwiązanie dla niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo.

Akıncı i przewidywane dlań uzbrojenie.
(Talha Işık, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Kolejnym „dzieckiem” Turków są ciężkie drony bojowe Akıncı. Niespełna dwa lata temu pisaliśmy o rozpoczęciu ich produkcji seryjnej. Maksymalna masa startowa wynosi 5500 kilogramów, z czego 1350 kilogramów przypada na udźwig. Dron ma przenosić szeroki wachlarz uzbrojenia – od małych kierowanych laserowo bomb ślizgowych MAM-L i MAM-C przez pociski manewrujące SOM-J (pierwotnie przeznaczone dla tureckich F-35) po klasyczne bomby serii Mk 80. W marcu 2022 roku oblatano jego ulepszoną wersję, a prezes Baykara przekazał, że spółka zawarła dwa kontrakty eksportowe z nieujawnionymi odbiorcami w sprawie kupna Akıncı.W ostatniej fazie testów znajduje się również odrzutowy bezzałogowy statek powietrzny Kızılelma (MIUS). Na początku grudnia ubiegłego roku, dron oderwał się od ziemi podczas prób w ośrodku doświadczalnym w europejskiej części Turcji. Lot trwał jedynie około siedmiu sekund i najprawdopodobniej był zwykłym przypadkiem, ale już 14 grudnia zorganizowano oblot z prawdziwego zdarzenia.

Umowa z Kuwejtem jest kolejnym sukcesem eksportowym spółki. Miesiąc wcześniej użytkownikiem TB2 stała się Albania, która kupiła trzy egzemplarze. Co ciekawe, Bayraktarami zainteresowane jest również Kosowo i Serbia. Według strony tureckiej trwają negocjacje z oboma krajami. Spółka zawarła w samym 2022 roku kontrakty eksportowe o wartości 1,18 miliarda dolarów, które stanowiły aż 99,3% wszystkich umów podpisanych w 2022 roku. Baykar w 2022 roku odnotował przychód wysokości 1,4 miliarda dolarów.

Turcja powoli, ale stabilnie – często mimo problemów gospodarczych oraz formalnych i nieformalnych sankcji ze strony niektórych państw Zachodu – rozwija przemysł obronny. W dziedzinie bezzałogowych systemów latających stała się jednym ze światowych liderów. Teraz realizowane są jeszcze ambitniejsze projekty w postaci samolotu szkolenia zaawansowanego/lekkiego samolotu bojowego Hürjet i myśliwca TF-X.

Zobacz też: Dostarczono pierwszego Guardiana dla Holandii

Bayhaluk, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International