Według chińskiego serwisu informacyjnego WantChinaTimes Chiny wzmocniły obronę przeciwlotniczą w pobliżu granicy z Kaszmirem. Baterie systemów przeciwlotniczych HQ-9 (Hong Qi, czyli „Czerwony Sztandar”) rozmieszczono nieopodal miasta Hoten w regionie autonomicznym Sinciang, w południowej części Kotliny Kaszgarskiej. Hoten i pobliskie lotnisko wojskowe znajdują się jedynie dwieście sześćdziesiąt kilometrów od administrowanego przez Indie Kaszmiru.

Lotnisko wojskowe w pobliżu Hotenu jest bazą 37. Dywizji Powietrznej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, skąd bombowce JH-7A mogą przeprowadzić naloty na cele w Indiach. Równocześnie baza może być celem dla pilotów indyjskich wojsk lotniczych w przypadku wojny między obu krajami. Środkiem zapobiegawczym ma być bliżej nieokreślona liczba baterii systemów przeciwlotniczych HQ-9.

HQ-9 (nazwa eksportowa FD-2000) jest systemem przeciwlotniczym średniego i dalekiego zasięgu produkowanym przez chiński koncern CPMIEC. Podczas opracowywania i w fazie produkcyjnej Chińczycy wykorzystywali transfer technologii systemów S-300W i pomoc techniczną ze strony Rosji. HQ-9 zaprojektowano, aby śledził i zwalczał cele, takie jak samoloty, pociski manewrujące, pociski powietrze-powierzchnia, na dystansie do 200 kilometrów i wysokości do 30 kilometrów. Zdolny jest również do neutralizacji taktycznych pocisków balistycznych. Pocisk wyposażony jest w głowicę o wagomiarze 180 kilogramów. Zapalnik zbliżeniowy pozwala na detonację, gdy pocisk znajdzie się w odległości trzydziestu pięciu metrów od celu. Aktywowany jest w odległości pięciu kilometrów.

(armyrecognition.com; fot. Jian Kang, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

Jian Kang, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons