Dziennik Izwiestija podał, że do 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej dostarczono czterdzieści czołgów podstawowych T-80BWM modernizowanych od ubiegłego roku. Wiadomość jest ciekawa, ponieważ wozy pancerne tego typu po raz pierwszy trafiły na Daleki Wschód. Wcześniej używane były tylko w europejskiej części Rosji. Brygada stacjonuje w Jekaterynosławce w obwodzie amurskim, sto kilometrów od Błagowieszczeńska, który oddzielony jest od chińskiego miasta Heihe jedynie rzeką Amur.

– T-80 są odpowiednie dla dalekowschodniego teatru działań wojennych – powiedział ekspert Aleksiej Chłopotow. – Silnik z turbiną gazową jest bardzo wrażliwy na pył i traci moc na obszarach wyżynnych. W tym regionie nie ma takich problemów, gdyż powietrze jest czyste i nie ma tam gór. Nie będzie również problemu z uruchomieniem silnika w niskich temperaturach, które są typowe dla regionu w zimie.

Dostarczone czołgi wcześniej zalegały w magazynach, z których je odzyskano, wyremontowano i zmodernizowano do wersji T-80BWM. Rosyjskie wozy pancerne otrzymały między innymi systemy celownicze PN-72 Sosna-U, dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny TWN-5/TWN-5M, nową radiostację R-168-25U-2 i zmodernizowany interkom. Ponadto T-80BWM są chronione pancerzem reaktywnym Rielikt.

Jako uzbrojenie główne pozostawiono działo 2A46M/2A46M-5 kalibru 125 milimetrów. Uzbrojenie dodatkowe stanowią przeciwlotniczy karabin maszynowy NSWT kalibru 12,7 milimetra i współosiowy PKT kalibru 7,62 milimetra. W grudniu ubiegłego roku pojawiły się informacje, że T-80BWM zdolne są do rażenia celów z wykorzystaniem pocisków zawierających zubożony uran.

Nie jest to pierwsza dostawa zmodernizowanych czołgów. Wcześniej znalazły się one na wyposażeniu żołnierzy 200. Brygady Zmechanizowanej rozmieszczonej w Pieczendze w obwodzie murmańskim w północno-zachodniej Rosji. Przed modernizacją T-80BW były przechowywane w magazynach jako rezerwy strategiczne. Do unowocześnienia wozów przymierzano się od dłuższego czasu, tworząc specjalny pakiet.

Zobacz też: Ukraińcy zmodernizują pakistańskie T-80UD

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International