W ramach manewrów „BALTOPS 2018” amerykański bombowiec B-1B Lancer położył atrapy min w pobliżu Bornholmu i Ustki. Zadanie wykrycia i neutralizacji min spoczęło na barkach Bałtyckiej Eskadry Morskiej składającej się z litewskiego stawiacza min Jotvingis (N42) i czterech niszczycieli min.

W innym rejonie Bałtyku grupa zadaniowa składająca się z piętnastu okrętów z siedmiu państw ćwiczyła obronę przeciwlotniczą. W rolę atakujących wcieliły się myśliwce ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Łącznie w tegorocznej edycji manewrów uczestniczy ponad sześćdziesiąt samolotów.

Z kolei okręty wchodzące w skład 1. Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO (SNMCMG-1) ćwiczyły holowanie na pełnym morzu. W skład zespołu wchodzą niszczyciele min z Niemiec, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Ćwiczenia odbywają się także na lądzie. Na litewskim poligonie w Kajrach trenowali żołnierze z Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Litwy. Zajęcia obejmowały strzelanie z broni ręcznej i lekkich karabinów maszynowych z wykorzystaniem ostrej amunicji.

Zobacz też: Jak planuje się „BALTOPS”?

(seawaves.com)

US Air Force / Airman 1st Class Jacob Skovo