Załogi bombowców B-52H z bazy Minot biorą udział w morskich ćwiczeniach Baltops 2016. W czasie ćwiczeń amerykańskie bombowce operują z bazy Fairford na terenie Wielkiej Brytanii. W manewrach Baltops uczestniczą przedstawiciele siedemnastu państw, którzy doskonalą się w prowadzeniu połączonych operacji desantowych i stabilizacyjnych.

– Wiele się dzieje na tych ćwiczeniach. Latamy nad całym regionem, współpracując z międzynarodowymi partnerami, trenując wszystko: od obsługi pocisków manewrujących przez minowanie morza po współpracę z wysuniętymi kontrolerami naprowadzania. To wspaniała możliwość przećwiczenia wszystkich możliwości, jakie oferuje B-52 – powiedział podpułkownik Mike Maginness z 23. Ekspedycyjnej Eskadry Bombowej. Innym wartym podkreślenia elementem szkolenia jest operowanie z nieczynnej na co dzień bazy Fairford, co pokazuje możliwość szybkiego przystosowania nietypowego miejsce do bazowania eskadry bombowej.

W czasie manewrów Baltops 2016 załogi amerykańskich bombowców muszą też pokonywać trudności związane z różnymi odmianami języka angielskiego, ponieważ w czasie swoich lotów mają do czynienia ze szwedzkimi operatorami samolotów wczesnego ostrzegania, dowódcami okrętów wojennych z różnych państw oraz innymi kontrolerami naprowadzania. Poza uczestnictwem w ćwiczeniach bombowce B-52 zaprezentują się na pokazach lotniczych w Niemczech, na Litwie i Łotwie oraz w Estonii.

(defencetalk.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)