Królestwo Bahrajnu podpisało umowę w sprawie zakupu od US Army systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Podpisana umowa umożliwia rządowi Stanów Zjednoczonych rozpoczęcie negocjacji z Raytheonem w sprawie produkcji nieujawnionej liczby systemów i pocisków.

– Zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon zapewni Królestwu Bahrajnu możliwości obrony przed pociskami balistycznymi i manewrującymi, a także przed samolotami i dronami – powiedział Ralph Acaba, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Systemy Patriot są stale modernizowane, udoskonalane i aktualizowane przez grono użytkowników systemu (obecnie siedemnaście państw), tak aby wyprzedzać ewoluujące zagrożenia przez wiele kolejnych lat.

Bahrajn od dłuższego czasu poszukiwał nowych systemów przeciwlotniczych. Jeszcze w 2015 roku minister spraw zagranicznych Bahrajnu Chalid bin Mohammed poinformował, że państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej są zainteresowane wspólnym nabyciem i eksploatacją izraelskiego systemu Żelazna Kopuła. Ta informacja została jednak szybko zdementowana.

Z kolei w 2017 roku szejk Naser ibn Hamad Al Chalifa, syn króla Bahrajnu i dowódca Gwardii Królewskiej, poinformował, że jego kraj rozpoczął negocjacje z Rosją w sprawie zakupu systemu S-400. Od tego momentu nie było informacji o postępach w negocjacjach, a umowa na Patrioty prawdopodobnie kończy temat.

Zobacz też: Niemcy zmodernizują Patrioty

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl