Kilka dni temu brazylijski okręt desantowy-dok Bahia (G 40) wyszedł z portu we francuskim Tulonie i wyruszył do nowego portu macierzystego w Rio de Janeiro. Podczas rejsu załoga okrętu złoży kilka kurtuazyjnych wizyt w portach wybranych państw.

Spodziewany czas przybycia do Rio de Janeiro to 11 kwietnia. Po przypłynięciu do Brazylii Bahia rozpocznie wykonywanie zadań operacyjnych i weźmie udział w ćwiczeniach marynarki wojennej Brazylii, które zostaną zorganizowane u wybrzeży kraju.

Okręt został kupiony przez Brazylijczyków we wrześniu ubiegłego roku za około 80 milionów euro. W marynarce wojennej Francji służył od 1998 roku jako okręt desantowy-dok Siroco (L 9012) typu Foudre. Brazylijczycy oddali okręt pod pieczę stoczniowców DCNS, którzy zajęli się wykonywaniem prac modernizacyjnych i remontowych. Wymieniono część przestarzałego wyposażenia, w tym zespół napędowy, sprężarki okrętowe i system przeciwpożarowy. Nowy sprzęt został dostarczony częściowo przez przedsiębiorstwa brazylijskie. Wykonano również prace antykorozyjne, szczególnie w hangarze. Dzięki temu okręt pozostanie w służbie przez następne piętnaście lat.

W październiku 2015 roku po raz pierwszy okręt wyruszył w rejs z brazylijską załogą. 10 marca bieżącego roku w Tulonie odbyła się uroczystość przyjęcia jednostki do służby.

(navyrecognition.com; fot. Rama, Wikimedia Commons, Cc-by-sa-2.0-fr)