Koncern BAE Systems zaprezentował dookólny wielofunkcyjny czujnik ochrony pojazdu 360 MVP (Multifunction Vehicle Protection) będący częścią zintegrowanego systemu ochrony pojazdów VPS. Producent twierdzi, że 360 MVP gwarantuje lepszą widoczność, świadomość sytuacyjną, ostrzeżenia o zagrożeniach i środki przeciwdziałania.

360 MVP składa się z czterech wielofunkcyjnych kamer wysokiej rozdzielczości (1920 × 1080) o polu widzenia 120° × 75°, które działają jako „oczy” VPS. Przekazują one załodze dokładny obraz pola walki, wykrywają i śledzą zagrożenia – od jednostek lądowych i ognia z broni strzeleckiej po statki powietrzne, improwizowane urządzenia wybuchowe i kierowane pociski rakietowe. Czujniki ostrzegają o zagrożeniach za dnia, w nocy, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w trudnych warunkach naturalnych, także będących efektem działania człowieka na polu walki, takich jak mgła, kurz i dym.

– Stosujemy inne podejście niż konkurenci – przekonuje Ryan Edwards, kierownik do spraw rozwoju biznesu w dziale Soldier and Vehicle Electronics koncernu BAE Systems. – Chcąc dostarczyć klientom modułowy i niedrogi system ochrony pojazdów opancerzonych, dostosowany do platformy, misji i budżetu, używamy dopracowanych, zintegrowanych elementów. Nasz system ochrony pojazdów pozwala załogom szybciej dostrzec przeciwnika i wyprzedzić jego działania, przez co wspiera realizację zadań stawianych żołnierzom.

Czujnik może być zintegrowany zarówno z niekinetycznymi, jak i kinetycznymi środkami przeciwdziałania i może wskazywać im cele.

Zobacz też: Kompania niemieckich Leopardów 2 otrzyma Trophy

(informacja prasowa)

BAE Systems