Amerykańska marynarka wojenna skorzystała z opcji rozszerzenia kontraktu na modernizację armat morskich Mk45 Mod 2 kalibru 127 milimetrów, montowanych na pokładach amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke. Departament Obrony USA poinformował o zleceniu kolejnego kontraktu firmie BAE Systems, na którego mocy ulepszy kolejne cztery działa do standardu Mod 4.

Jest to przedłużenie umowy z sierpnia ubiegłego roku, wówczas bowiem koncern otrzymał zlecenie na modernizację co najmniej sześciu sztuk uzbrojenia. Wartość ówcześnie zawartego kontraktu oszacowano na 80 milionów dolarów. Skorzystanie z opcji rozszerzenia będzie kosztować Amerykanów 50 milionów dolarów, co powoduje wzrost globalnej wartości umowy do 130 milionów.

Oprócz modernizacji BAE Systems zobowiązał się do przeglądu naprawczego. Modernizacja dział do standardu Mod 4 zakłada wzmocnienie mechaniczne, w tym zastosowanie silniejszego mocowanae działa. Ma to iść w parze ze zwiększeniem o 50% uwalnianej energii podczas odpalania pocisku. Zastosowana zostanie nowa lufa, która będzie dłuższa od obecnie wykorzystywanej i mierzyć będzie 62 kalibry. Ponadto armaty otrzymają w pełni cyfrowy system kierowania ogniem. Prace modernizacyjne wykonywane są w zakładach BAE Systems w Louisville w Kentucky i Minneapolis w stanie Minnesota. BAE Systems zobowiązał się do dostawy pierwszych zmodernizowanych dział rozpocznie się w październiku przyszłego roku. Dziesiąte działo trafi do odbiorcy w styczniu 2020 roku.

Do tej pory BAE Systems dostarczyło w sumie około 260 systemów artyleryjskich Mk 45 dla różnych klientów, w tym US Navy i dziesięciu innych państw. Mk 45 Mod 4 są stosowane jako uzbrojenie niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke od 2001 roku, gdy przyjęto do służby USS Winston S. Churchill (DDG 81). Wcześniej montowano armaty w standardzie Mod 2.

Zobacz też: Kolejna modernizacja amerykańskich niszczycieli

(navyrecognition.com; fot. Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Joshua Adam Nuzzo)