Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przyznały pierwszy kontrakt w ramach programu opracowania systemów artyleryjskich wydłużonego zasięgu (Extended Range Cannon Artillery, ERCA). Na podstawie umowy o wartości 45 milionów dolarów BAE Systems przystąpi do pierwszego etapu budowy prototypu samobieżnej haubicy o zwiększonym zasięgu.

Prace będą prowadzone w zakładach BAE Systems w Yorku w Pensylwanii, Sterling Heights w Michigan i Minneapolis w Minnesocie. Specjaliści koncernu współpracować będą w tym zakresie z Centrum Uzbrojenia Dowództwa do spraw Rozwoju Zdolności Bojowych Wojsk Lądowych (Combat Capabilities Development Command Armaments Center).

Program ERCA polega na zastąpieniu armatohaubicy M284 z lufą L39 (długości 39 kalibrów) prototypową wieżą z lufą L58 (długości 58 kalibrów). Szacuje się, że pozwoli to na dwukrotne zwiększenie donośności haubic M109A7. W przypadku użycia standardowej amunicji sięgać będzie 70 kilometrów, zaś przy wykorzystaniu pocisków artyleryjskich GLSDB – nawet 100 kilometrów. Zastosowana zostanie amunicja XM1113 z dodatkowym napędem rakietowym, co z kolei przełoży się na siłę ognia.

W wyniku tych modyfikacji powstanie nowa platforma: M109A8 kalibru 155 milimetrów. Dopełnieniem będzie automat ładowania, który pojawi się dopiero w 2024 roku.

Zobacz też: Łotewskie M109A5 w komplecie

(defensenews.com, armyrecognition.com)

US Army, Yuma Proving Ground