Amerykański Korpus Piechoty Morskiej poinformował, że koncern BAE Systems został zwycięzcą w przetargu na nowy wóz bojowy znany jako Amphibious Combat Vehicle (ACV) 1.1. Nowe pojazdy zastąpią AAV7A1 znajdujące się w służbie od lat siedemdziesiątych.

Zwycięska konstrukcja BAE System/Iveco Defence Vehicles bazuje na zmodernizowanym transporterze Iveco SuperAV. Pojazd może zabrać trzynastu żołnierzy desantu, napędzany jest silnikiem o mocy 521 kW, a załogę stanowią trzy osoby. Partia trzydziestu pojazdów przedseryjnych ma być dostarczona jesienią 2019 roku. Łącznie będą one kosztowały 198 milionów dolarów. Decyzja o rozpoczęciu produkcji została podjęta przez asystenta sekretarza marynarki do spraw rozwoju i zakupów Jamesa Geurtsa 18 czerwca.

Ostatnia faza programu wyboru nowej amfibii dla piechoty morskiej rozpoczęła się w 2015 roku. Wtedy wybór zawężono do konstrukcji oferowanych przez BAE Systems i Science Applications International Corporation (SAIC). Każda spółka wyprodukowała i dostarczyła wojsku szesnaście pojazdów przeznaczonych do testów. Uznano, że konstrukcja BAE Systems oferuje najlepsza relacje jakości do ceny.

Cały program ACV na strukturę fazową. W ramach etapu 1.1 piechota morska chciała szybko uzyskać nowoczesny, ale prosty transporter pływający, który może przewieźć desant z okrętów na brzeg, a następne towarzyszyć oddziałom w dalszej walce na lądzie. W kolejnych fazach mają być opracowane bardziej zaawansowane środki transportu o większej ładowności i możliwościach. Zwycięstwo w jednym etapie nie oznacza automatycznego sukcesu w kolejnych, ale na pewno zwiększa szanse. Wybrany pojazd będzie mógł transportować 12–13 żołnierzy i będzie musiał pokonać pięć mil morskich z okrętu na plażę w maksymalnie godzinę.

Zobacz też: Testy poduszkowca i kontrakt na barki desantowe dla USMC

(janes.com)

materiały prasowe BAE Systems