Dowództwo Systemów Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych poinformowało 12 grudnia o podpisaniu aneksu do umowy z przedsiębiorstwem BAE Systems Platforms & Services. Do sygnowania porozumienia doszło w Sterling Heights w stanie Michigan. Jego przedmiotem jest dostawa trzydziestu pływających transporterów opancerzonych ACV 1.1. Departament Obrony upublicznił tę wiadomość kilka dni wcześniej. Wartość zakupionych pojazdów wynosi 140,4 miliona dolarów, czyli niemal 533 miliony złotych.

Pierwsze transportery mogą wyjść z zakładów produkcyjnych już pod koniec 2019 roku, zaś do jednostki docelowej – 3. batalionu amfibii szturmowych 1. Brygady Ekspedycyjnej Korpusu Piechoty Morskiej z Camp Pendleton w Kalifornii – trafią na początku roku 2020. Wraz z wozami piechota morska otrzyma systemy elektroniczne. Wartość kontraktu obejmuje również koszty logistyczne, w tym wdrożenie do służby i wsparcie techniczne.

Korpus Piechoty Morskiej prawdopodobnie kupi minimum 704 pojazdy w trzech wariantach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia i pojazdu technicznego. Do tej pory podpisano kontrakt na 204 pojazdy małoseryjne. ACV 1.1. są następcą przestarzałych transporterów opancerzonych AAV7, które pozostają w służbie od 1972 roku.

19 czerwca podpisano pierwszy kontrakt na dostawę trzydziestu pojazdów ACV, zaś we wrześniu rozpoczęto budowę pierwszego transportera. Równocześnie egzemplarze prototypowe przechodziły próby poligonowe, które nie wykazały istotnych usterek technicznych.

Zobacz też: Rumunia poszukuje czołgów podstawowych

(armyrecognition.com)

BAE Systems