Koncern BAE Systems ogłosił, że podpisał umowę nabycia akcji w celu przejęcia działu zajmującego się wojskowymi systemami GPS należącego do Collins Aerospace za kwotę 1,925 miliarda dolarów w gotówce. Umowa będzie jeszcze podlegać zwyczajowym działaniom powiązanym z zamknięciem transakcji. Dodatkowo BAE Systems chce przejąć dział Raytheona zajmujący się powietrznymi radiostacjami taktycznymi za kwotę 275 milionów dolarów w gotówce. Zakończenie obu przejęć zależne jest od udanego zamknięcia fuzji Raytheon – United Technologies Corporation, a także związanych z obowiązującymi przepisami aprobat i uwarunkowań.

Dwa proponowane przejęcia stanowią dla BAE Systems dobrą okazję, poskutkują bowiem objęciem udziałów firm wykorzystujących w działalności technologie wysokiej jakości, z wiodącymi na rynku zdolnościami i długoletnią historią pionierskich innowacji w domenach, którymi się zajmują. Możliwość kupna części firm pojawiła się w wyniku procesów regulacyjnych związanych z fuzją Raytheona i UTC. Po zakończeniu procesu kupna zostaną zintegrowane w ramach działu Electronic Systems.

– Proponowane przejęcia stanowią unikalną szansę na dodanie do naszego działu Electronic Systems wysokojakościowych, skupionych na technologii przedsiębiorstw – powiedział Charles Woodburn, dyrektor wykonawczy BAE Systems. – Rzadko zdarza się, aby dwie firmy o tak wysokim poziomie jakości prowadzonej działalności, z tak mocno ugruntowaną perspektywą rozwoju i pasujące do naszego portfolio były dostępne na rynku. Strategiczne i finansowe przesłanki stojące za tym zakupem są dobrze ugruntowane, a proponowane przejęcia, skupione na obszarach gdzie wydatki w obszarze obronnym mają najwyższy priorytet.

Firma zajmująca się nawigacją satelitarną jest wiodącym dostawcą kluczowych dla systemów zadaniowych rozwiązań w zakresie odbiorników GPS. Zajmuje się projektowaniem i produkcją zaawansowanych wzmacnianych i bezpiecznych wyrobów związanych z GPS, w tym na bazie rozwiązania nowej generacji M-Code. Firma ta obecnie ma ponad 1,5 miliona sztuk swoich produktów w użyciu – są one używane na ponad 200 platformach lądowych, 40 powietrznych i 40 systemach uzbrojenia. Obecnie podmiot ten jest kluczowym dostawcą w dwóch największych objętościowo programach zakupu uzbrojenia w US Air Force.

Firma ta jest wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie lotniczych radiostacji taktycznych. Projektuje, produkuje i dostarcza szeroki zakres kluczowych systemów komunikacyjnych na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, rządów sojuszniczych i dużych firm produkujących statki powietrzne. Firma cechuje się długą historią innowacyjności, co doprowadziło do stworzenia wartościowej własności intelektualnej wspierającej technologie bezpiecznej łączności, z czego wynika szeroka baza radiostacji już użytkowanych przez wiele państw sojuszniczych. Ta firma dobrze wpasuje się w BAE Systems pod kątem strategicznym, uzupełniając domenę lotniczych środków łączności. Przejęcie dostarczy certyfikowanej, niezależnej zdolności szyfrowania.

Zobacz też: Więcej amerykańskiej broni dla Tajwanu

(Informacja prasowa)

BAE Systems