Samoloty bombowe B-52 Stratofortress używane do ataków na bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego już wkrótce zostaną zmodernizowane tak, aby móc przenosić więcej bomb precyzyjnych. 69. Ekspedycyjna Eskadra Bombowa jako pierwsza w US Air Force otrzyma nowy pakiet wyposażenia.

Wiekowe Stratofortressy używane są zarówno do niszczenia kluczowych celów na zapleczu sił islamistów, jak i do udzielania wsparcia bezpośredniego siłom naziemnym. W obu tych zadaniach możliwość wykonania ataku precyzyjnego ma ogromną wartość. Dzięki modyfikacji polegającej na instalacji konwencjonalnej wyrzutni rotacyjnej (CRL) i interfejsu Mil Std 1760 BUFF będzie w stanie zabrać na lot bojowy dodatkowe osiem bomb precyzyjnych.

Poza tym dzięki CRL Stratofortressy będą mogły zabierać także pociski manewrujące AGM-158 JASSM. Nie oznacza to jednak rezygnacji z „głupich” bomb. Klasyczne Mk. 82 nadal będą wykorzystywane do zadań takich jak niszczenie przejść i tuneli w górach Afganistanu.

Modyfikacja jest stosunkowo prosta. Wymiana klasycznego wyrzutnika na złącza do instalacji CRL trwa zaledwie kilka godzin. Wszystkie maszyny ze stacjonującej w katarskiej bazie Al-Udeid 69. Eskadry mają mieć do dyspozycji CRL w ciągu kilku miesięcy.

Zobacz też: Lockheed Martin opracuje bojowy laser lotniczy

(aviationweek.com)

Tim Felce, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic