– Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wyślą trzy bombowce strategiczne B-2A na Guam w ramach udzielenia wsparcia dla Korei Południowej, swojego sojusznika – powiedział szef sztabu amerykańskiego lotnictwa generał Mark Welsh.

Amerykańskie trudno wykrywalne bombowce B-2A pojawią się na Guamie zgodnie z wcześniejszymi planami ich rozmieszczenia w bazie lotniczej Andersen. Generał Welsh nie zdradził jednak terminu przelotu i rozpoczęcia służby na wyspie przez amerykańskie samoloty, zasłaniając się wrażliwością informacji operacyjnych. W rzeczywistości amerykańska decyzja ma również związek z ostatnimi wydarzeniami na Półwyspie Koreańskim i jest wyrazem poparcia dla Seulu.

USAF wysyłają bombowce na Pacyfik, aby zaznaczyć swoją obecność i pokazać, że Stany Zjednoczone są gotowe do działania w każdej sytuacji. W roku 2013 B-2 Spirit wzięły udział w corocznych ćwiczeniach wojskowych w Korei Południowej, po tym jak Korea Północna zagroziła atakiem na bazy wojskowe USA na wyspie Guam, na Hawajach i na kontynentalnym terytorium Stanów Zjednoczonych.

(airforcetimes.com; U.S. Air Force photo/ Staff Sgt. Bennie J. Davis III)