Zabytkowy bombowiec Boeing B-17G-85-DL Flying Fortress o nazwie własnej Nine-O-Nine (rejestracja N93012) rozbił się podczas podejścia do lądowania na lotnisku Bradley w Windsor Locks w stanie Connecticut. Według wstępnych i nieoficjalnych doniesień na pokładzie znajdowało się co najmniej dziesięć osób, a dwie z nich zginęły na miejscu.

Maszyna wystartowała z pasa 06 lotniska Bradley o godzinie 9.45 czasu lokalnego. Po oderwaniu się od ziemi Nine-O-Nine wykonał skręt w prawo. Pięć minut później załoga poprosiła o pozwolenie na lądowanie – również na pasie 06. Samolot rozbił się, podchodząc do lądowania, uderzył w budynek na terenie lotniska, stanął w płomieniach i uległ całkowitemu zniszczeniu. Lotnisko zamknięto na czas akcji ratunkowej.

Zniszczona maszyna, numer seryjny 44-83575, nigdy nie brała udziału w działaniach bojowych. Po drugiej wojnie światowej służyła najpierw jako samolot ratowniczy SB-17G, a później – samolot strażacki. W 1986 roku kupiła ją Collings Foundation, posiadająca imponującą flotę zabytkowych samolotów. Nowi właściciele przemalowali samolot na wzór jednego z najsłynniejszych Flying Fortressów – Nine-O-Nine, numer seryjny 42-31909 (od którego wzięło się jego imię), uczestnika 140 lotów bojowych w składzie 91. Grupy Bombowej.

Ten sam B-17G rozbił się już wcześniej – w 1987 roku. Wówczas kilka osób zostało poważnie rannych, a sam płatowiec został poważnie uszkodzony, ale kwalifikował się do remontu.

Artykuł będzie zaktualizowany, gdy pojawią się oficjalne informacje.

Nagranie z lotu na pokładzie Nine-O-Nine:

Aktualizacja (22.39): The Washington Post, powołując się na urzędnika administracji stanowej, podaje, że na pokładzie znajdowało się trzynaście osób – trzech członków załogi i dziesięcioro pasażerów. Na miejscu zginęło co najmniej pięć osób, a trzy trafiły do szpitala w stanie krytycznym. Jeden pas lotniska – będącego drugim największym na obszarze Nowej Anglii – otwarto trzy i pół godziny po katastrofie.

Aktualizacja (3 października): Według najnowszych doniesień w katastrofie zginęło siedem osób. Ranne zostały także trzy osoby na ziemi.

Zobacz też: Samoloty Blue Angels zetknęły się w powietrzu

(aviation-safety.net, washingtonpost.com)

Chris Light, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International